Říz piva označuje množství oxidu uhličitého obsaženého v pivu. Která piva mají vyšší říz a osvěžující chuť? Objevte i další zajímavosti v pivním slovníku Budvaru.
Říz piva je pojem označující množství oxidu uhličitého CO2, které je obsaženo v pivu. Každý pivní styl obsahuje jiné množství oxidu uhličitého. Průměrné pivo obsahuje přibližně 5 g/l CO2.
Piva s vyšším řezem se vyznačují osvěžující chutí a jsou určena k rychlejšímu pití, protože vyprchávání CO2 po načepování snižuje jejich kvalitu. Typickými zástupci jsou ležáky, weizeny nebo bittery. Silnější piva s vyšším obsahem alkoholu mají nižší říz, a jsou proto určena k pomalejšímu pití.
Češi se považují za znalce piva a české pivo mají za nejlepší na světě, s tradicí hluboko ve středověku. Málokdo si ale uvědomuje, že české pivo, jak ho dnes známe, tedy spodně kvašené, se definitivně zformovalo teprve v polovině 19. století.
Kolik má pivo kalorií, má pivní pupek na svědomí opravdu pivo a proč po něm musíme tak často na toaletu? Přečtěte si, co pijete ve svém půllitru.
Pivo a sport. To je kombinace, na kterou Češi a Češky nedají dopustit. 🍺 Vydejte se za pivními chutěmi, historií a přírodními krásami po pivních stezkách.