Pasterace je způsob konzervace piva, při kterém dojde ke zneškodnění mikroorganismů a prodlouží se tak jeho trvanlivost.
Pivní pasterace (nebo také pasterizace) je spolu s filtrací dalším procesem pro prodlužování trvanlivosti piva. Jedná se o proces záhřevu piva na vysokou teplotu a jeho úkolem je plně zabrzdit nebo přinejmenším zpomalit živé procesy v pivu. V dnešní době se pasteruje velké množství piv, což má příznivé účinky pro skladování, distribuci a export do vzdálených destinací.
Pivo se během pasterizace krátce zahřeje na vysokou teplotu (kolem 70 °C) a pak se ochladí na teplotu 25–30 °C.
Pasterizace může mít také vliv na chuť a aroma piva. Někteří lidé preferují nepasterizované, tzv. "živé" pivo. Nepasterizovaná piva si zachovávají větší množství živých kvasinek a mikroorganismů, což může přispět k bohatší chuti a komplexnosti piva.
Grilovací sezóna se blíží a bez piva se neobejde. 🍺 Ať se chystáte na gril hodit cokoliv, zajistěte si dostatek zlatého moku.
Léto je ideálním časem k oslavě osvěžujícího moku. 🍺 Kde můžete oslavovat? Máme pro vás několik tipů na pivní slavnosti a festivaly.
Víte, jak a z čeho se vyrábí jedna z nejdůležitějších pivních ingrediencí – slad? 🍺 Jak vzniká sladový květ a k čemu se využívá?