Koncept značkových restaurací BUDVARKA získal prestižní mezinárodní ocenění Red Dot za vysokou kvalitu designu. Autorem designu je české IO Studio vedené architektem a designérem Lukou Križkem. První BUDVARKA byla otevřena letos v březnu a nyní již fungují tři. Další čtyři restaurace této sítě se připravují. Do dvou let by BUDVARKY měly fungovat ve všech krajských městech i v dalších vhodných lokalitách.
Porota prestižní mezinárodní soutěže Red Dot Award: Communication Design 2017 vyhlásila v pátek 27. října vítěze letošního ročníku. Odborníci letos posuzovali přes 8000 projektů v 18 hlavních kategoriích z 50 zemí. Budějovický Budvar získal ocenění Red Dot za projekt značkových restaurací „Original pivnice BUDVARKA“, který navrhl tým českého IO Studia vedený architektem a designérem Ing. Arch. Lukou Križkem. Dalšími členy tvůrčího týmu byli Ing. Radek Bláha a grafik Jan Padyšák.
Diplom Red Dot převzali v pátek 27. října v Berlíně (zleva) Ing. Radek Bláha (IO Studio), Ondřej Štěpánek (Budějovický Budvar) a Ing. Arch. Luka Križek (IO Studio)
„Red Dot je zřejmě nejprestižnější soutěž na světě a já si ocenění nesmírně vážím. Je skvělé, že BUDVARKA zaujala porotu, složenou z mezinárodně uznávaných osobnosti současného designu,“ říká Ing. Robert Chrt, obchodní ředitel Budějovického Budvaru.
„Naším cílem bylo vytvořit moderní restauraci pro náročné hosty, a zároveň zachovat prvky tradiční pivnice, ve které si lidé mohou naplno vychutnávat prémiovou značku Budweiser Budvar. BUDVARKA je prostor s lidským rozměrem, kde se člověk cítí příjemně a uvolněně. Proto je důležitou složkou navrženého konceptu také optimismus s prvky humoru, který je našemu národu tak blízký,“ vysvětluje Luka Križek z IO Studia. Flexibilní interiér je možné aplikovat v různých typech prostorů od historických po moderní. Z praktického pohledu je velmi důležitá jednoduchost montáže navrženého mobiliáře.
„Důkazem toho, že se nám záměr podařil, je spokojenost hostů a provozovatelů ve třech BUDVARKÁCH, které již fungují v České republice. Ocenění Red Dot navíc potvrzuje, že design BUDVARKY nyní patří do mezinárodní špičky,“dodává Luka Križek.
Síť značkových restaurací BUDVARKA se bude výrazně rozšiřovat. „Již jsme zahájili realizaci dalších čtyř BUDVAREK. Do dvou let chceme tyto značkové restaurace ve všech krajských městech i v dalších vhodných lokalitách,“ uzavírá Robert Chrt.
O soutěži Red Dot
Pro profesionální hodnocení rozmanitosti v oblasti designu se Red Dot Design Award rozděluje na tři disciplíny: Red Dot Award: Product Design, Red Dot Award: Communication design a Red Dot Award: Design Concept. Soutěž Red Dot Award je jednou z největších světových soutěží v oblasti designu a organizuje ji Design Zentrum Nordrhein Westfalen. Odborná porota posuzovala nejlepší světové návrhy poprvé již v roce 1955. Název a značku ocenění Red Dot vytvořil v devadesátých letech 20. století profesor Dr. Peter Zec. Od té doby se symbol Red Dot stal vysoce ceněnou mezinárodní pečetí vynikající kvality designu. Více informací naleznete na adrese www.red-dot.org.
Poděkování všem, kteří se podíleli na konceptu BUDVARKA
Projekt BUDVARKA byl zahájen již v roce 2015. Jeho úspěšné ukončení by nebylo možné bez tvrdé práce a nadšení mnoha lidí, kteří si zaslouží zvláštní poděkování: patří mezi ně řada současných i bývalých kolegů z Budějovického Budvaru, IO studio, dodavatel interiéru Interiors, stavební firmy Demostav a Japsten a samozřejmě také všichni provozovatelé tří BUDVAREK, které již dnes nabízejí hostům své služby.
O konceptu BUDVARKA
BUDVARKA představuje moderní řetězec restaurací se silnou vizuální přítomností značky Budweiser Budvar. Je to prostor, ve kterém by se lidé měli cítit příjemně a uvolněně. Proto je důležitou složkou navrženého konceptu také optimismus s prvky humoru. Flexibilní interiér je možné aplikovat v různých typech prostorů od historických po moderní. Z praktického pohledu je velmi důležitá jednoduchost montáže navrženého mobiliáře. Zařízení BUDVARKY je navrženo z mnoha originálních prvků, které výborně doplňují dřevěné židle tradiční české značky TON. Důraz byl kladen na použití kvalitních přírodních materiálů v interiéru. Návštěvníky zaujmou zejména následující komponenty:
- kónické polosloupy připomínají sklenici s přetékající pivní pěnou,
- výčep inspirovaný typickým černým budvarským sudem,
- výplně stěn obložené pivními tácky skládanými do geometrické kompozice,
- kožené opěráky lavic šité ve tvaru pivních lahví,
- centrální osvětlení inspirované pivními přepravkami,
- nástěnné grafiky v pěti různých variacích: stylizované motivy víčka, přepravky, láhve, sklenice nebo potrubí pivovarské technologie vnášejí do interiéru pomocí hravých kompozic další vtipný a silný prvek,
- dlažba skládaná jako mozaika do tvaru pivních přepravek ze tří barevných odstínů keramiky, která navazuje na grafiku stěn,
- motiv nápisu BUDWEISER, skládaný z jednotlivých písmenek frézovaných z masivního dubu, který je v interiéru často používaný i na drobných detailech nábytku nebo svítidel.
Barevné řešení interiéru vychází z přirozené barevnosti přírodních materiálů. Další barvy jsou pak komponovány v monochromatické paletě tak, aby byl interiér sladěn v jednom barevném tónu. Volně stojící mobiliář je proveden v přírodním světlém dubu. Dubové obklady stěn jsou tónované do šedého odstínu. Černě zbarvené zámečnické prvky kontrastují s měděnými narůžovělými detaily. Čalouněné prvky jsou provedeny z brašnářské kůže.
Součástí designového řešení restaurace BUDVARKA jsou i originální jídelní lístky, pivní tácky, porcelánové stojany na příbory, porcelánové misky na podtácky, přepravky na dochucovadla a kompletní venkovní značení restaurace.