V soutěži organizované Památníkem národního písemnictví získala kniha „Prkýnka na maso jsme uřízli” titul „Nejkrásnější kniha roku 2013“ v kategorii „Knihy o výtvarném umění, obrazové a fotografické publikace“. Do 49. ročníku soutěže bylo přihlášeno 250 titulů od 104 vydavatelských subjektů. Porota ocenila v každé ze šesti kategorií tři publikace, z nichž první získala Cenu Ministerstva kultury ČR a titul „Nejkrásnější česká kniha roku 2013“.
„Prkýnka na maso jsme uřízli” autorů Martiny Overstreet a Michala Nanoru pojednává o začátcích československého skateboardingu od 70. let do roku 1990. Kniha je založena na rozhovorech s 26 pamětníky, kteří vzpomínají např. na to, kdy poprvé o skateboardu slyšeli, jak jim kamarádi ze Západu pašovali skateboardové časopisy, jak se učili jezdit a jak si sami vyráběli první prkna. Jedenáct tematických kapitol sleduje, jak k místním nadšencům pronikaly informace, jejich první pokusy s technikou, alkoholem i bermudami z ubrusu a spartakiádními „toníky“ barvenými v hrnci na knedlíky. Text doplňují desítky dobových fotografií. Knihu „Prkýnka na maso jsme uřízli“ vydalo studio Yinachi v září 2013.
„Kniha byla vydána v rámci našeho dlouhodobého projektu BU2R, který podporuje původní a originální městskou kulturu. Je to skvělé ocenění a fantastické je i to, že z pěti publikací vydaných s podporou BU2R se hned čtyři dostaly mezi nejkrásnější české knihy,“ říká Jana Kubištová, vedoucí oddělení marketingu z Budějovického Budvaru. Ocenění v soutěži o nekrásnější českou knihu tak v minulosti získaly publikace „Zde jsou psi“ (2010, 2. místo), „Kmeny“ (2011, 2. místo), „Město = Médium“ (2012, 1. místo).
O projektu BU2R
BU2R je dlouhodobý projekt značky Budweiser Budvar, který od roku 2007 podporuje původní městskou kulturní tvorbu. BU2R se soustřeďuje na městskou kulturu, kterou sleduje a reflektuje, s důrazem na původní a originální, v Čechách doposud nerealizovanou tvorbu napříč různými generacemi umělců. Značka Budweiser Budvar si váží originálního postoje a stojí za těmi, kteří preferují cestu originality, mají vizi a jasný plán a kteří chtějí přinést něco opravdu nového a svého. BU2R chce být spojovacím článkem mezi originálním nápadem a jeho realizací, chce propojovat tvůrce, umělce, kapely nebo umělecká sdružení a podporovat jejich vize. Cílem BU2R je poskytnout produkční zázemí, které pomůže autorům realizovat jejich originální projekty. Více informací najdete na www.bu2r.cz
Vybrané projekty BU2R
2007 - KIDS ON THE CLICK
Prvním projektem BU2R byla produkce českého hip-hop DVD s legendami scény – Indy a Wich + La4. Dokument o letní koncertní tour vyšel na DVD pod názvem „Kids On The Click“, režie se ujal Michal Dvořák, známý autor celé řádky úspěšných hudebních videí (PSH, Kontrafakt, Nironic atd.)
Formou „road story“ jsme s kapelou prožili několik letních festivalů, včetně rozhovorů a detailů ze zákulisí.
2008 - 20ERS
Hudební kompilace 20ERS se opět dotýká československé hip-hopové scény. Jedná se o unikátní double CD, videa making of a speciální fashion edice 20Ers. První CD obsahuje autorské a exkluzivní skladby s důrazem na přesah žánru a zábavu. Důkazem toho můžou být skladby Pio Squad s Jarkem Nohavicou, Vladimir518 a Matěj Ruppert, Indy a Clou nebo Moja Reč s Mariánom Čekovským. Druhé „oldschool“ CD přináší zásadní historické skladby, které pohnuly československou scénou. Vznik kompilace zachycuje video dokument, který přináší detaily ze studio sessions a nahrávání s jednotlivými umělci včetně rozhovorů.
2009 - Czech Original Fashion
Hlavním cílem projektu Czech Original Fashion bylo zviditelnit českou módní scénu a propojit ji s lidmi, kteří módou žijí. V rámci BU2R vyšla v Čechách první fotografická publikace, která zachycuje módu a styl oblékání v českých městech. Foto report z ulice doplňuje představení prací 28 nejtalentovanějších mladých českých návrhářů.
2010 - Zde jsou psi
Unikátní publikace o vizuální kultuře české klubové scény, kterou jako výpověď naší doby sestavili Michal Nanoru a Martina Overstreet. Texty dvou desítek autorů doplňují fotografie Adama Holého a Dušana Tománka, grafickou úpravu provedli Adam Macháček, Petr Bosák a Robert Jansa. Kvalitu publikace ocenila i porota Národního památníku písemnictví, která udělila knize 2. místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2010.
2010 - Acuo
Interaktivní instalace ACUO na pražském náměstí Republiky je technologickým experimentem, který spojuje audiovizuální umění s architekturou. Umělecký tým vedený Michalem Šebou vytvořil trojcípý polygon osazený mikrofony a kamerami. Uvnitř objektu pak návštěvník zažil nevšední projekci přenášenou z vnějšího okolí pomocí reproduktorů a rozměrné LED projekce, jenž pokrývá všechny vnitřní stěny objektu. Vzhled objektu navrhl Vítězslav Danda a jeho kolegové z architektonického studia Edit!. O zvukové technologie se postarali Michal Šeba a student Centra audiovizuálních studií FAMU a lektor zvukových technologií na pražské AVU Stanislav Abrahám. LED systém realizoval jako svůj site-specific projekt student ateliéru Nová média na AVU Michal Pustějovský. Realizace pláště se ujaly módní návrhářky Sistersconspiracy.
2011 - Kmeny
V prosinci 2011 vyšla ve spolupráci s vydavatelstvím Bigg Boss publikace o současných českých subkulturách. Kniha vznikla pod vedením Vladimira 518. Ve fotografiích a textech představuje aktuální podobu pražských komunit od hip hopu a hardcore, přes gotiky a neohippies, až po motorkáře, fanoušky tuningu či milovníky japonské popkultury. Jejich vizuální a životní styl mapuje více než tři sta barevných snímků fotografa Tomáše Součka. Kmeny byly v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2011 oceněny 2. místem.
2012 - Město = Médium
Výsledkem spolupráce s Bigg Boss a VŠUP je kniha o vztahu světla a města, která vyšla v listopadu 2012. Vedle fenoménu městských neonů sleduje příběh světla v umění od začátku 20. století až po současnost. V knize se tak setkávají Zdeněk Pešánek, Stanislav Zippe, Václav Cigler s Magdalenou Jetelovou, Krištofem Kinterou i s nejmladší generací tvůrců, která se vedle klasických forem často pohybuje na hranici guerilly a uměleckého aktivismu. Autory knihy jsou Vladimir 518, Jan Matoušek a Markéta Vinglerová. Kniha získala 1. místo v soutěži Nejkrásnější kniha roku 2012.
2012 - Acuo Urban Symphony
Acuo Urban Symphony navazuje na interaktivní instalaci z roku 2010. Za použití audio technologie z objektu Acuo, nahrál Michal Šeba a Stanislav Abraham zvuky dvanácti různých míst po celém Česku. Od karlovarského Vřídla, přes pražskou Štvanici až po ocelárnu v Prostějově. Zvuky těchto míst jsme poskytli předním hudebníkům z české alternativní scény, aby z nich vytvořili tracky pro kompilaci ACUO Urban Symphony. Cílem této kompilace je hudebně zmapovat městské prostředí České republiky a vzdát našim městům hold podobný způsobu, kterým sklonil poklonu řece Vltavě Bedřich Smetana. Skladby je možné slyšet online na www.acuo.cz
2013 - Prkýnka na maso jsme uřízli
Prkýnka na maso jsme uřízli s podtitulem Starý zákon českého skateboardingu je nejnovější knihou z dílny autorů Martiny Overstreet a Michala Nanoru. Kniha prostřednictvím výpovědí prvních skejťáků vykresluje vznik a vývoj této komunity v ČSSR. O grafickou úpravu se postaral Adam Macháček, Petr Bosák a Robert Jansa.
2013 - Kmeny 0
KMENY 0 navazují na úspěšný knižní projekt KMENY, který vyšel v rámci městských projektů BU2R v roce 2011 u nakladatelství Bigg Boss a Yinachi. Nula je v názvu z podstatného důvodu a tím je časový záběr tohoto nového dílu. Jeho hlavní těžiště se nachází mezi rokem 1969 a revolucí v listopadu 1989 a podobně jako první KMENY zkoumá české městské subkultury a nezávislé společenské proudy. „Po formální stránce doznala kniha hlavní změny v případě obrazového materiálu. Oproti prvnímu dílu jsme se museli vzdát spojovacího a zastřešujícího prvku v podobě snímků od jednoho jediného fotografa, ale místo toho jsme vstoupili do světa formy neméně silné. Tou je fotografická historická koláž, využívající krásy domácích archivů, stejně tak sofistikovaných obrazů etablovaných autorů. V knize se tak potkává vysoké s nízkým a hrubost s jemností” dodává hlavní autor projektu Vladimir 518.