České Budějovice 10. 1. 2024 - Zaměřovat se na zelená a udržitelná řešení, která podpoří nejen efektivní výrobu piva, ale zvýší také návštěvnickou atraktivitu pivovaru. To je vize a ambice, s níž Budějovický Budvar vstupuje do nového roku. A podniká už konkrétní kroky.
Tím prvním je aktuální vypsání architektonické soutěže ve formátu soutěžního workshopu podpořeného Českou komorou architektů. Cílem je získat v tomto roce kvalitní architektonicko-urbanistický plán, jak pivovarský areál a celou myšlenku „otevřeného a zeleného národního pivovaru“ rozvíjet. Z vyhlášené soutěže by měl vzejít i tým architektů, se kterým bude Budvar na uskutečňování své vize dlouhodobě spolupracovat. Postupně by tak v areálu mělo vzniknout například nové návštěvnické centrum, vyhlídka, stezka nad pivovarem, zelené fasády či fotovoltaické elektrárny.
„Dlouhodobě chceme náš areál rozvíjet směrem k inovativním enviromentálním řešením, která podpoří efektivní výrobu našeho piva a povedou mimo jiné i ke zvýšení atraktivity celého areálu pro návštěvníky. Například nové návštěvnické centrum vnímáme jako jeden z větších rozvojových projektů. Chceme jej výrazně předělat a zmodernizovat i s vizí, že bychom se dostali z dnešních 60.000 na 200.000 návštěvníků ročně, a více tak otevřeli areál veřejnosti. Současně ale chceme při jeho rozvoji uvažovat komplexně, tedy i s propojením na území, v němž se pivovar nachází. Proto se společně s městem a krajem již zabýváme možnostmi funkčního napojení návštěvnického centra na síť cyklostezek, abychom se stali snadno dostupným a atraktivním turistickým cílem třeba i pro ty, kteří ve volném čase do auta sedat nechtějí,“ říká ředitel Budvaru Petr Dvořák.
Do vypsaného soutěžního workshopu se architekti mohou přihlásit do 29. ledna (odkaz naleznete v přiložené TZ). Každý vybraný účastník dostane za účast ve workshopu skicovné 500.000 Kč. Finální výsledky soutěže by měly být známy letos v létě.