České Budějovice, 16. dubna 2018 – V českobudějovické restauraci Masné krámy tento týden přivítají zahájení pstruhové sezóny. Již po jedenácté se na stolech objeví čerství pstruzi ze šumavské říčky Spůlka. Chlazené ryby dodá vyhlášené Pstruhařství MLÝNY z Žáru u Vacova. Nabídku obohatí i speciality ze stále oblíbenější jarní zeleniny – medvědího česneku. Akce začne ve středu 18. dubna a potrvá do neděle 22. dubna.
„Sezóna medvědího česneku právě vrcholí. Je to velmi zdravá jarní bylinka. Navíc se její jemné aroma velmi dobře hodí k dochucování rybího masa. Také proto se nejoblíbenější úpravou posledních několika let stal grilovaný pstruh plněný medvědím česnekem a jarní cibulkou,“ říká Luděk Hauser, šéfkuchař restaurace Masné krámy. Lidé budou moci zároveň ochutnat několik dalších jídel okořeněných medvědím česnekem.
Masné krámy v letošním roce uspořádají i další tematicky zaměřené gastronomické akce:
Hudební Fest Masné Krámy (22.06. – 24.06.)
Zvěřinové hody (15.10. – 21.10.)
Svatomartinské posvícení (8.11. – 11.11.)
Restaurace nabízí hostům klasickou českou kuchyni a především dokonale ošetřené čepované pivo, zejména kroužkovaný ležák Budweiser Budvar. Masné krámy jsou jedinou restaurací na světě, ve které se kroužkovaný ležák Budweiser Budvar čepuje z pivních tanků. Kapacita restaurace je 200 míst. Podrobné informace o Masných krámech najdete na www.masne-kramy.cz
O medvědím česneku
Česnek medvědí (Allium ursinum) je lesní druh, který roste v lužních a listnatých lesích, kolem potoků či na úpatích svahů. Má rád vlhké, humózní a kypré půdy. Často se vyskytuje hromadně a vytváří krásné koberce bílých květů. Medvědí česnek je stará léčivá rostlina. Obsahuje především silice se sirnými sloučeninami. Účinné látky působí v mnoha směrech. Mají baktericidní účinky a pomáhají například při nachlazení a při onemocnění horních cest dýchacích. Působí rovněž fungicidně, ničí mykózy a plísně. Medvědí česnek také snižuje krevní tlak a působí proti kornatění cév. Používá se jako prostředek ničící střevní baktérie, proti nadýmání a proti střevním parazitům. V kuchyni se používají mladé listy a květní stvoly.
ZAHÁJENÍ PSTRUHOVÉ SEZONY A SPECIALITY Z MEDVĚDÍHO ČESNEKU
18. 4. – 22. 4. 2018
Čerstvé ryby dodává Pstruhařství MLÝNY
100 gBruscheta z cherry rajčátek a medvědího česneku, bílé pečivo zapečené s kozím sýrem59,- Kč
0,22 lKrém z medvědího česneku s máslovými krutony43,- Kč
1 ksPstruh na modro s kořenovou zeleninou a máslem, petrželový brambor189,- Kč180 gGrilovaný filet z lososovitého pstruha na zeleném pepři, dip z červené řepy, pečená brambora ve slupce199,- Kč180 gFilety ze pstruha servírované ve fólii s medvědím máslem, šťouchaný brambor s jarní cibulkou199,- Kč360 gSmetanové tagliatelle s medvědím česnekem a sušenými rajčaty, sypané parmezánem129,- Kč
1 ksGrilovaný pstruh plněný medvědím česnekem a jarní cibulkou, petrželkový brambor199,- Kč150 gKuřecí prsa plněná kozím sýrem, servírovaná na těstovinách s pestem z medvědího česneku169,- Kč
110 gLimetkové parfait s čerstvou mátou a ovocem59,- Kč
0,3lBudweiser Budvar BUD STRONG Limited Edition 16°
speciální várka piva z čerstvých hlávek Žateckého poloraného červeňáku37,- Kč
- KONEC -
Pivo v restauraci Masné krámy
Kroužkovaný ležák Budweiser Budvar B:SPECIAL
Nejdůležitějším druhem piva v nabídce Masných krámů je kroužkovaný ležák Budweiser Budvar B:SPECIAL. Kroužkovaný ležák je k dostání jen ve vybraných českých restauracích. Kvůli obsahu živých kvasinek je kroužkovaný ležák totiž velmi citlivý na podmínky skladování (při 6° - 8° C) a ošetřování, které splňují jen některé restaurace. V Masných krámech se kroužkovaný ležák čepuje přímo z tanků. Počáteční postup výroby kroužkovaného ležáku je stejný jako u vaření ležáku Budweiser Budvar B:ORIGINAL. Rozdíl spočívá v tom, že do hotového piva v konzumní jakosti se před stáčením přidá určité množství „kroužků“ – neboli nové kultury pivovarských kvasinek v nejlepší kondici a nový podíl extraktu. Kvasinky pak pokračují ve své práci a dostávají se živé přímo k zákazníkovi. Díky nim má kroužkovaný ležák B:SPECIAL poněkud jiné senzorické vlastnosti, než klasický ležák Budweiser Budvar B:ORIGINAL (vyšší plnost, vyšší říz, pevnější pěna aj.).
Historie masných krámů a restaurace Masné krámy
Počátky masných krámů
Na dnešním místě v Krajinské ulici se masné krámy nacházejí již více než 650 let. Masné krámy se zpočátku nacházely na Rynku – tedy na dnešním náměstí Přemysla Otakara II. Byly původně dřevěným stavením (nebo spíše souborem menších dřevěných krámků) a vznikly na přelomu 13. a 14. století. První písemná zmínka pochází z roku 1336 (24. června), kdy město zaplavila při povodni voda dosahující právě až k masným krámům.
653 let na stejném místě
Karel IV. nařídil v roce 1364 (19. února) masné krámy stojící na Rynku zbourat kvůli hygieně a šířícímu se zápachu. Nové místo bylo nalezeno v Krajinské ulici, na místě, kde dnes stojí restaurace Masné krámy. Umístění nových masných krámů mělo svou logiku. V Krajinské ulici totiž v té době žilo mnoho řeznických mistrů. Nová stavba byla také dřevěná. Jak název napovídá, sloužil objekt od samotného počátku ke zpracování a prodeji masa.
463 let historické budovy
Současná budova masných krámů pochází zřejmě z roku 1554 (někteří autoři však uvádějí i léta 1560 i 1564). Jde o stavbu bazilikového půdorysu. Prostřední vysoká hala byla určena obyvatelům města – tedy veřejnosti, v obou postranních nižších halách se nalézaly jednotlivé řeznické krámky zevnitř přístupné nakupujícím arkádami. Zvenčí existovaly samostatné vstupy pro zásobování a to jak ze dvora, tak i z ulice. Západní průčelí je dochováno jako renesanční s cimbuřím a střílnami na atice, vlastní štít tvoří tzv. vlaštovčí ocasy. Východní průčelí bylo přestavěno někdy na počátku 30. let 19. století, zřejmě 1831. Kamenný zdvojený renesanční portál je původní. Krámky doznaly změn v průběhu 19. století, kdy byly stavebně upraveny. Omezený řeznický provoz (porážení drobných zvířat včetně telat) na dvoře masných krámů se na místě udržel až do roku 1899. Pak se zpracování masa definitivně přesunulo do nových městských jatek na Pražském předměstí a jednotlivé krámky byly rozprodány.
63 let restaurace Masné krámy
Po 2. světové válce se kvůli havarijnímu stavu vážně uvažovalo o demolici celého objektu. Naštěstí nakonec padlo opačné rozhodnutí. Na restauraci byla historická budova přestavěna v průběhu roku 1953 podle projektu architekta J. Fidry. Restaurace se jménem Masné krámy pak byla pro veřejnost slavnostně otevřena 1. října 1954. Masné krámy rychle získaly značnou popularitu díky prvotřídnímu pivu z Budějovického Budvaru a výborné kuchyni. Po povodni v roce 2002 musely být Masné krámy uzavřeny a po pětileté odmlce byly znovu otevřeny 5. prosince 2007. Rekonstruovaný interiér navazuje nejen na tradici původní restaurace, ale i na historický charakter budovy. Proto byly voleny architektonické prvky a tradiční materiály, které toto historické vyznění podporují (dubový masiv, přírodní kůže, černý matný kov, patinovaná měď). Nábytkové vybavení interiéru má jednoduchý a účelový charakter a svými výrazovými prvky také evokuje historickou sounáležitost se stavbou. To však neznamená, že by se v Masných krámech neuplatnily i nejmodernější trendy vybavení restauračních zařízení. Proto zde nalezneme jak velkoplošné obrazovky a další techniku pro velkoplošnou projekci, tak i WIFI připojení k internetu či bezdrátovou pokladní techniku. Kapacita restaurace je 200 míst.