Masné krámy představí v příštím týdnu kuchyni našich nejbližších sousedů z Rakouska a Bavorska. Šéfkuchař Luděk Hauser využil při přípravě speciálního menu své bohaté zkušenosti z hotelu Bayerischer Hof v lázeňském městě Bad Füssing, které patří kvalitou služeb mezi nejlepší lázeňská místa v Evropě. Již třetí ročník Dnů rakouské a bavorské kuchyně zahájí v pondělí 21. listopadu v 18:00 hodin honorární konzul Rakouské republiky ing. Lubomír Sýkora. Na akcí převzal záštitu pan Dkfm. Dr. Nikolaus Seiwald, obchodní rada Rakouského velvyslanectví, který přijde do Masných krámů ochutnat ve středu 23. listopadu.
„Hostům nabídneme „Tiroler Gröstl“, originální „Wiener Schnitzel“ z telecího masa a několik dalších specialit. Chutí se chceme co nejvíce přiblížit originálům od našich sousedů,“ říká Luděk Hauser, šéfkuchař restaurace Masné krámy.
Interiér Masných krámů bude vyzdoben dekoracemi v národních barvách Rakouska a Bavorska a personál bude obsluhovat ve stylových „lederhosen“.
Dny rakouské a bavorské kuchyně v Masných krámech 21.11. - 27.11.2011
Menší pokrmy „pod pivo“
100g „Leberkäsemmel“ (sekaná v housce) 45,- Kč
150g „Tiroler Speckplatte“ (tyrolský špek) 98,- Kč
120g „Weisswurst“ (bílá klobása), sladká hořčice, pečivo 68,- Kč
200g „Weisse Rettich“ (bílá ředkev neboli vodnice) 39,- Kč
„Suppe“ (polévka)
0,22 l Brotsuppe (chlebová polévka) 30,- Kč
„Schmankerl“ (hlavní jídla)
150g „Tafelspitz“ (vařené hovězí), dušená smetanová kapusta, bujonové brambůrky 98,- Kč
200g „Jägerbraten“ (vepřová krkovice v houbovém sosu), domácí špekový knedlík 98,- Kč
360g „Tiroler Gröstl“ (restované hovězí maso s bramborami), s cibulí, zeleninou a sázené vejce 89,- Kč
150g „Königsberber Klopse“ (masové kuličky), v kapari vinné omáčce, dušená rýže 98,- Kč
400g „Käsespätzle“ (sýrové špecle), s restovanou cibulkou 89,- Kč
200g Originál „Wiener Schnitzel“ z telecího masa, petrželkový brambor, citron 159,- Kč
„Etwas Süsses“ (dezert)
200g „Kaiserschmarren“ (flambovaný císařský trhanec), jablečné pyré 45,- Kč
Masné krámy jsou vyhlášené především kroužkovaným ležákem Budweiser Budvar, který je čepován z pivních tanků. „Svatomartinské posvícení“ je jen jednou z mnoha letošních gastronomických akcí. Již ve druhé polovině listopadu proběhnou „Dny rakouské a bavorské kuchyně“ pod záštitou obchodního oddělení Rakouského velvyslanectví.
Restaurace je otevřena denně, v pondělí až čtvrtek od 10:30 do 23:00 hodin, v pátek a sobotu od 10:30 do 24:00 hodin a v neděli od 10:30 do 21:00 hodin. Rezervace je možné objednat na telefonu 387 201 301 nebo na e-mailu info@masne-kramy.cz. Podrobné informace o Masných krámech včetně menu a ceníku najdete na www.masne-kramy.cz
O restauraci Masné krámy
Dnešní budova Masných krámů pochází zřejmě z roku 1554. Jak název napovídá, sloužily Masné krámy původně k prodeji masa. Na pivnici byly přestavěny v roce 1953 a rychle získaly značnou popularitu díky prvotřídnímu pivu z Budějovického Budvaru a výborné kuchyni. Po povodni v roce 2002 musely být uzavřeny a po pětileté odmlce byly znovu otevřeny 5. prosince 2007. Rekonstruovaný interiér navazuje nejen na tradici původní restaurace, ale i na historický charakter budovy. Proto byly voleny architektonické prvky a tradiční materiály, které toto historické vyznění podporují (dubový masiv, přírodní kůže, černý matný kov, patinovaná měď). Nábytkové vybavení interiéru má jednoduchý a prakticky účelný charakter a svými výrazovými prvky také evokuje historickou sounáležitost se stavbou. To však neznamená, že by se v Masných krámech neuplatnily i nejmodernější trendy vybavení restauračních zařízení. Nalezneme zde jak velkoplošné obrazovky a další techniku pro velkoplošnou projekci, tak i WIFI připojení k internetu či bezdrátovou pokladní techniku. Kapacita restaurace je 190 míst.
Kroužkovaný ležák v Masných krámech
Nejdůležitějším druhem piva v nabídce Masných krámů je „kroužkovaný ležák“ Budweiser Budvar. V Masných krámech se kroužkovaný ležák Budweiser Budvar točí přímo z tanku. Kroužkovaný ležák je k dostání jen ve vybraných českých restauracích. Kvůli obsahu živých kvasinek je kroužkovaný ležák velmi citlivý na podmínky skladování (při 6° - 8° C) a ošetřování, které splňují jen některé restaurace. Počáteční postup výroby kroužkovaného ležáku je stejný jako u vaření ležáku Budweiser Budvar. Rozdíl spočívá v tom, že do hotového piva v konzumní jakosti se před stáčením přidá určité množství „kroužků“ – neboli nové kultury pivovarských kvasinek v nejlepší kondici a nový podíl extraktu. Kvasinky pak pokračují ve své práci a dostávají se živé přímo k zákazníkovi. Díky nim má kroužkovaný ležák lepší senzorické vlastnosti než klasický sudový ležák (vyšší plnost, vyšší říz, pevnější pěna aj.).