Pivo Češi milují. Průměrný Čech za rok vypije kolem 150 litrů, to je úctyhodné. Pivo bylo inspirací i pro mnohé umělce a terapií pro spoustu politiků a vědců. Zde jsou nejznámější milovníci piva.
Jaroslav Hašek je proslulý svou vášní, se kterou pivo konzumoval. Říká se, že byl schopný vypít až třicet piv denně. Hospoda, kde trávil čas při psaní Osudů dobrého vojáka Švejka, se jmenovala U České koruny a byla v Lipnici nad Sázavou. V Praze velmi rád navštěvoval kdejakou putyku. Přímo nad jednou dokonce bydlel a byl na to pyšný. V kavárně Union se setkával s malířem Ladou. V Národní kavárně (na Národní třídě) se scházel s literáty kolem Vítězslava Nezvala a Seiferta, pak ale přesídlili do Slavie u Národního divadla, kde mimo jiné můžete ochutnat náš točený Budvar 33.
Spisovatel Bohumil Hrabal strávil dětství v Polné, kde v místním pivovaru pracovala jeho maminka jako účetní. V dospělosti se vyhýbal dobrým restauracím, chodil jen do hospod. Jeho oblíbená byla U Zlatého tygra na Malé Straně (odtud pochází slavná fotka, kde je společně s Havlem a Clintonem), kde navštěvoval i jiné lokály. Rád navazoval nová hospodská přátelství, vyprávěl a naslouchal příběhům. Jednou prohlásil, že poslední pomazání si dá sám a udělá to plzeňským pivem.
Dalším tuzemským milovníkem piva byl spisovatel Karel Čapek. Jeho nejoblíbenějším byl šnyt. V roce 1936 o něm napsal fejeton, ve kterém zmiňoval své obavy o jeho dalším osudu. Jelikož šlo totiž o neurčitou míru (třetinka piva v půllitru, zbytek pěna), hospodští se jeho čepování vyhýbali. Vše ale dopadlo dobře a šnyt zůstal součástí čepovacích metod dodnes.
Známý politik Winston Churchill byl pověstný svou slabostí pro alkohol. Kromě whisky, koňaku a šampaňského si ale také rád pochutnával na pivu. Kolem roku 1930, kdy měl Churchill přednáškové turné, panovala v Americe prohibice. Politik měl ale výhodu, jeho doktor mu vystavil licenci na každodenní pití alkoholu, kde stálo, že musí vypít minimálně 250 mililitrů denně.
Fyzik Albert Einstein neholdoval alkoholu tam moc, jako předchozí účastníci našeho článku (prý ale hodně kouřil), pivo si dal ovšem občas rád. Na druhou stranu byl ale často zobrazován v pivních reklamách. Jeho podobiznu využilo například Jihoafrické pivo SAB Hofbrau Premium Lager v roce 1998. Stejně tak se Einstein objevil v kampaních Guinness „Good Things Come to Those Who Wait“ (Dobré věci přicházejí k těm, kteří si počkají). Dánská společnost Carlsberg zobrazila Einsteina společně s opicí, kde oba pijí pivo, v reklamě zazní: „Instinkt říká pivo. Rozum říká Carlsberg“. Takových kampaní, kde Einstein objevil je nespočet, zkrátka pivo bylo inspirací a vždy bude.
A jeden vtip na závěr:
Chcete o pivu vědět co nejvíce? 🍺 Buďte chytřejší s naším pivním slovníkem. Vybrali jsme pro vás ty nejdůležitější a nejpoužívanější pojmy.
První etikety popisující obsah nádoby se objevily již ve starověkém Egyptě. 🍺 Ty, které známe dnes, se objevily až v 18. století. Co byste ještě chtěli vědět?
Chcete uspořádat skvělý večer plný lahodného piva, ale nevíte, jak se připravit? 🍺 My vám hnedle poradíme, jak na organizaci degustace a co k pivu podávat.