Jak se vaří zelené pivo a kdy se pije?

27
.
2
.
2025

Každé jaro se čepy v tuzemských hospodách zaplní zeleným pivem. Proč? A kde se vůbec zelené pivo vzalo? A jak se vaří?

Zelené pivo vítá jaro

Několik posledních let se pití zeleného piva stalo oblíbenou formou velikonočních oslav. Většinou se začíná servírovat na zelený čtvrtek a jeho zásoby jsou omezené. Zelené pivo se od klasického chuťově moc neliší, zato barvou ano.

  • Na zelený čtvrtek se má konzumovat vše, co je zelené. A tak není divu, že tohoto zvyku využily i pivovary a začali své pivo barvit.

Jak se vaří zelené pivo?

Základní postup výroby zeleného piva je stejný jako u běžných piv. Specifického zeleného zabarvení se dosáhne až v závěrečné fázi vaření, kdy se do piva přidává ono podstatné barvivo. Pivo lze obarvit dvěma způsoby.

Umělé barvivo

Při barvení piva se častokrát používají potravinářská barviva, jedná se o snadnější a levnější variantu. Na umělá barviva je také o něco větší spoleh, protože jsou stabilnější a umožňují dosažení přesnějšího odstínu požadované barvy.

Přírodní barviva

Odvážnější pivovary používají barviva přírodní. Pro získání zelené barvy se využívají kvašené extrakty z bylin, jako je kopřiva apod. Takové obarvení ale není tak výrazné, proto se mnoho pivovarů uchyluje právě k chemickému způsobu – na druhou stranu spousta sládků ve svém pivu žádnou chemii nechce, proto se marketingové senzaci jménem zelené pivo vyhýbá raději úplně.

Pivovary, které nabízejí zelené pivo

  • Starobrno – Zelené pivo 13°,
  • Černá Hora – Velikonoční Krasličák 14°,
  • Pivovar Ježek – Velikonoční Krasličák 14°,
  • Hradecký klenot – Zelený ležák 12°,
  • Podklášterní pivovar Třebíč – Zelená Karkulka 13°,
  • Purkmistr – Svatý Patrik 12°,
  • Regent – Jarní zelená 12°,
  • Litovel – Zelený Patrik 11°,
  • Ferdinand – Zelený ležák 11°,
  • Klášterní pivovar Želiv – Poutní Velikonoce 16° a další.

Lahvové zelené pivo

Zelené pivo se nenabízí pouze na čepu, ale také v lahvi. V kamenných obchodech či e-shopech seženete například Velikonoční zelenou 11° od Nachmelené Opice, která je uvařená z českého a bavorského sladu, žateckého chmele a premiantu. Zelené pivo v lahvi produkuje také pivovar Jarošov (India Pale Lager s americkým chmelem Mosaic a francouzským Barbe Rouge) a Rohozec (jemná jedenáctka uvařená z vody z pískovcových skal Českého ráje).

Svatý Patrik a zelené pivo

Zelené pivo se nepije jenom u nás. Dne 17. března, kdy se oslavuje svatý Patrik, se po celém světě vypije 1 % celoroční spotřeby piva. Svatý Patrik je patronem Irska. Byl to křesťanský duchovní, který v 5. století našeho letopočtu přinesl do Irska křesťanskou víru. Podle všeho u sebe nosil zelený trojlístek, proto se na den jeho úmrtí (17. března) ladí všechno do zelena, i pivo.

Jak napovídá slogan pivovaru Guinness („17. března jsou všichni Irové.“), Den svatého Patrika se neslaví jen v Irsku, ale i po celé Británii, v Kanadě a Spojených státech. Oslavy se pomalu dostávají i k nám.

Autor článku:

Autoři článku:

Petr Kosin

Aleš Dvořák

Létající sládek

Petr Kosin

Aleš Dvořák

Létající sládek

ve spolupráci s

Anežka Šebková

Poeta, milovnice piva

Další články

10
.
4
.
2025

Pivo v akci: Ideální společník k vašemu grilování

Grilovací sezóna se blíží a bez piva se neobejde. 🍺 Ať se chystáte na gril hodit cokoliv, zajistěte si dostatek zlatého moku.

27
.
3
.
2025

Pivní slavnosti: Kde můžete během léta oslavovat pivo?

Léto je ideálním časem k oslavě osvěžujícího moku. 🍺 Kde můžete oslavovat? Máme pro vás několik tipů na pivní slavnosti a festivaly.

13
.
3
.
2025

Jak se vyrábí slad a co je sladový květ?

Víte, jak a z čeho se vyrábí jedna z nejdůležitějších pivních ingrediencí – slad? 🍺 Jak vzniká sladový květ a k čemu se využívá?