Výroba piva není žádná snadná věc! Celý proces netvoří pouze samotné vaření zlatého moku, ale i další (předcházející a následné) úkony. Jak celý složitý výrobní postup vypadá?
Postup při výrobě piva je v případě neošizeného českého ležáku velmi časově náročný. Aby vše dopadlo podle očekávání, je například nutné nejdříve vybrat kvalitní suroviny. Pivo je zkvašený nápoj z obilí okořeněný chmelem, v případě exotických pivních stylů i jinými ingrediencemi. My se v rámci popisu vaření piva budeme držet našeho osvědčeného českého ležáku.
Základní suroviny na vaření piva jsou tři: voda, slad a chmel. Sládek se ale neobejde ani bez čtvrtého elementu, kterým jsou pivovarské kvasinky.
Celý postup výroby piva se dělí na tři kroky: varný proces, hlavní kvašení a zrání. Pak ještě následují další úpravy, kterými bývají filtrace, pasterizace, plnění do obalů a distribuce.
V Budvaru tradičně používáme celé slisované chmelové hlávky, což je nejšetrněji zpracovaný chmel, se kterým je ale nejvíce práce. Var s chmelem trvá většinou hodinu a půl, a čím více chmele sládek přidá, tím je pak pivo více hořké. Po uvaření vznikne takzvaná mladina. Když sládek vaří „desítku“, mělo by v mladině být 10 % sladových cukrů (10 kilogramů ve 100 litrech), když „dvanáctku“ tak 12 % sladových cukrů (12 kilogramů ve 100 litrech). Po chmelovaru je nutné odstranit vzniklé kaly ve vířivé kádi a mladinu zchladit na zákvasnou teplotu. Tento proces nazýváme spíláním, které otevírá další fázi: kvašení.
V tomto bodě má sládek za sebou už deset hodin práce a je čas přistoupit k dalšímu kroku. Mladinu je třeba nechat vykvasit, aby mohla dát vzniknout alkoholu. Do mladiny vychlazené na 7 °C sládek přidá pivovarské kvasinky, směs provzdušní a čeká na začátek kvašení. Kvašení se pozná podle toho, že se na hladině začínají objevovat první bublinky oxidu uhličitého, který vzniká společně s alkoholem při štěpení cukrů, této fázi se říká zaprašování. Mladina se činností kvasinek požírajících cukr samovolně zahřívá. Postupně se kvašení stává čím dál více „bouřlivým“ a na hladině se vytvoří vysoká bohatá pěna, připomínající kopec šlehačky. Této nejintenzivnější rychlé etapě kvašení se říká kroužky. Název je odvozen od otisku pěny zůstávajícího na stěnách původně kruhových dřevěných nádob, ve kterých pivo v dřívějších dobách kvasilo. Je-li pivo v kroužcích, je třeba přistoupit k regulaci.
Při regulaci se kvasící mladina, jejíž teplota dosáhla cca 10 °C, postupně ochlazuje, a tím se zastavuje kvašení. Sládek řídí proces tak, aby v pivu na závěr hlavního kvašení většina kvasinek sedla na dno a aby v tomto takzvaném zeleném pivu zbyly nějaké cukry na tření, zrací a dokvašovací fázi. Hlavní kvašení trvá zhruba deset dní a jeho správný průběh má zásadní vliv na výslednou chuť piva. Teplotními výkyvy nebo překročením maximální teploty kvašení se dá mnoho pokazit.
Některé pivovary používají na hlavní kvašení otevřenou nádobu, které se říká spilka. Stále více jsou však používány modernější uzavřené cylindrokónické tanky, které umožňují automatické čištění a nabízejí větší variabilitu výroby.
Po deseti dnech tedy hlavní kvašení svůj úkol splnilo, vznikl potřebný alkohol. Teď zbývá pivo chuťově zušlechtit procesem zrání a dokvašování.
V dalším díle našeho seriálu o vaření piva se dočtete, jak probíhá zrání piva, skladování i logistika.
Chcete uspořádat skvělý večer plný lahodného piva, ale nevíte, jak se připravit? 🍺 My vám hnedle poradíme, jak na organizaci degustace a co k pivu podávat.
Máte rádi pivní klasiku, nebo se nebojíte experimentovat s různými chutěmi? 🍺 Pojďte se s námi podívat na nejzajímavější příchutě, které pivo může mít.
Patříte mezi milovníky dobrého piva? Nechoďte naslepo. Nechte se vést naším průvodcem brněnských putik, ve kterých se točí Budvar.