Nealko pivo je pro sládky velikou výzvou. Alkohol je v pivu velmi významnou chuťovou složkou a jeho úplná absence způsobí, že chuti výsledného „piva“ tak nějak něco schází. Jsou však různé situace, kdy si alko pivo dopřát nemůžeme a třetí přeslazenou limonádu si už dát nechcete.
Podle české legislativy smí být nealko pivem označováno pivo, které obsahuje maximálně 0,5 objemových % alkoholu. Jinými slovy to znamená, že jeden půllitr nealko piva vydá za 50 ml normálního piva. To tělo prakticky ani nezaregistruje. Abyste do sebe vpravili tolik alkoholu, co odpovídá jedné velké „dvanáctce“, museli byste nealko piv vypít deset. Někteří skalní odpůrci alkoholu bijí na poplach i v tomto případě, ale dle mého názoru je to na zvážení každého soudruha. Například při natáčení českého seriálu Hospoda herci často pili nealkoholické pivo, aby zachovali střízlivost, zatímco scény působily autenticky.
Pomineme filozofickou stránku věci a podíváme se na to, jak problematiku řeší sládci.
Většinou se nealko piva vyrábějí tak, že se uvaří výrazně slabší mladina než na obyčejné pivo, lehce se zakvasí a kvašení se různými způsoby brzdí. Nejčastěji nízkými teplotami. Jakmile se hladina alkoholu začne blížit k legální hranici 0,5%, kvašení se zastaví, buďto filtrací nebo pasterizací. Problém bývá v tom, že proces je to poměrně rychlý, piva nemají čas vyzrát a mívají tzv. mladinovou příchuť. Nejčastěji se tento neduh projevuje u ležáků, protože jsou chuťově jemné a neutrální a každá anomálie se zřetelně projeví. Chuťově výrazná piva jako například IPA, nebo Weizen se dají do nealko verze zamaskovat mnohem lépe.
Existují i jiné, náročnější technologie, jako například filtrace přes polopropustné membrány, nebo vakuová destilace. Někdy jsou za nealko piva drze vydávány i různé nekvašené sladové nápoje z obilovin. Tyto nápoje mnohdy umí i 0,00% alkoholu. Je to výhodou na trzích, kde je alkohol zapovězen z náboženských důvodů. Ani tyto technologie však neumí pivo, na kterém by pivní nadšenec nenašel nějaké mouchy.
Pokrok však nezastavíš a jednou přijde doufám doba, kdy si i abstinent bude moci bez výčitek svědomí dopřát potěšení, které dobře znají milovníci piva.
Chcete o pivu vědět co nejvíce? 🍺 Buďte chytřejší s naším pivním slovníkem. Vybrali jsme pro vás ty nejdůležitější a nejpoužívanější pojmy.
První etikety popisující obsah nádoby se objevily již ve starověkém Egyptě. 🍺 Ty, které známe dnes, se objevily až v 18. století. Co byste ještě chtěli vědět?
Chcete uspořádat skvělý večer plný lahodného piva, ale nevíte, jak se připravit? 🍺 My vám hnedle poradíme, jak na organizaci degustace a co k pivu podávat.