Často se vedou debaty o tom, zda pivo způsobuje pivní břicho, nebo ne. Mnoho lidí, když vidí člověka s pivním břichem, si myslí, že je to z pití piva. Víte, co ho způsobuje a jaký je rozdíl mezi pivním břichem u žen a u mužů?
Pivo je jedním z nejkupovanějších nápojů na světě a denně ho pijí miliony lidí. Průměrné půllitrové dvanáctistupňové pivo obsahuje 210 kcal/890 kJ, což je podobně jako kolový nápoj. Pokud máme dostatek pohybu a správně jíme, jedno pivo každý den nám pivní břicho nezpůsobí.
Pokud si ale dopřejete několik půllitrů denně, které často následuje balíček chipsů nebo arašídů, a k tomu máte málo fyzické aktivity, pak se vám časem pivní břicho začne vytvářet. Přibývání břišního tuku je dlouhodobý proces vysokého příjmu energie a nízké fyzické aktivity. Přispívá k němu časté přejídání nebo jídlo před spaním a samozřejmě svou roli hrají i genetické predispozice.
TIP: Pokud se chcete dozvědět více o počtu kalorií v různých druzích piva, přečtěte si náš článek Pravda o kaloriích v pivu.
Pivní břicho je nadbytečný tuk v břišní dutině - tzv. viscerální tuk. Hromadění tuku v této části je velmi nebezpečné, protože souvisí s výskytem řady smrtelných onemocnění. Odborně se nazývá abdominální obezita, která se velmi snadno diagnostikuje. Stačí, když si změříte obvod "pivního břicha". U muže je to přes 102 cm a u ženy přes 88 cm.
Ženy mají výhodu v tom, že při obezitě ve tvaru hrušky se tuk přednostně ukládá v oblasti hýždí a stehen. Mužská obezita má tvar jablka a tuk se ukládá především v oblasti břicha. Proto se můžete setkat s muži, kteří mají štíhlou postavu, úzké nohy a svalnaté paže, ale velké břicho. Z hlediska zdravotních komplikací se jedná o nejzávažnější typ obezity, protože viscerální tuk v okolí břicha je metabolicky aktivnější.
Muži po čtyřicítce s pivním břichem mají o 35 % vyšší riziko úmrtí na rakovinu prostaty a vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění než lidé bez pivního břicha.
Nejúčinnější metodou prevemce je kombinace vhodné fyzické aktivity a vhodného jídelníčku.
Chcete o pivu vědět co nejvíce? 🍺 Buďte chytřejší s naším pivním slovníkem. Vybrali jsme pro vás ty nejdůležitější a nejpoužívanější pojmy.
První etikety popisující obsah nádoby se objevily již ve starověkém Egyptě. 🍺 Ty, které známe dnes, se objevily až v 18. století. Co byste ještě chtěli vědět?
Chcete uspořádat skvělý večer plný lahodného piva, ale nevíte, jak se připravit? 🍺 My vám hnedle poradíme, jak na organizaci degustace a co k pivu podávat.