Jak můžete správně tušit, pivo je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. V celkovém žebříčku se drží na špičce a těsně šlape na paty kávě a čaji. Pojďte s námi v rychlosti obletět svět na obláčku z pivní pěny a poznejte, jakým pivům holdují Číňané, Poláci, Němci a další pivumilné národy.
Není tajemstvím, že Češi jsou rekordmani v pití piva. Poslední údaje hovoří o tom, že průměrný Čech za rok vypije cca 181 litrů piva. Jak je tomu v dalších zemích?
Hej, żywo na piwo (hej, žij pro pivo)! Poláci pijí pivo 2–3× v týdnu a vodku stejně tak. Oba tyto druhy alkoholu konzumenty doprovázejí jak ve všední dny, tak i o víkendu na bujarých večírcích. Kromě piv z velkých pivovarů v Polsku za poslední dobu roste popularita kraftových piv a minipivovarů, se kterými se roztrhl pytel ve Varšavě, Krakově, Vratislavi dalších oblastech.
Němci jsou podobnými milovníky piva jako my (a Poláci). Bavorská část je domovem klasických stylů piva, jako je světlý ležák a pšeničné pivo. Z oblasti kolem Kolína nad Rýnem pochází pivo zvané Kölsch a z Berlína Berliner Weisse, pšeničné pivo s jemně kyselou chutí, kterou získává z ovocného sirupu, se kterým se dříve podávalo. Německu se připisuje zásluha v podobě nejstaršího pivovaru na světě, který v roce 725 založil řád benediktinů.
Na Islandu bylo pití piva zakázáno od začátku 20. století až do roku 1989 (🤷). Do té doby tvořil největší podíl na celkově vypitých lihovinách spirit (77 %), následovaný vínem (23 %). Po legalizaci piva jeho spotřeba rostla, až v roce 2016 zaujala 57 % z celku (a podíl stále roste). Od roku 1989 vládly pivnímu islandskému průmyslu dva domácí pivovary: Egill Skallagrímsson Brewery a Víking. Po roce 2000 se ale začínaly objevovat malé řemeslné pivovary. Na Islandu se prodej piva stále kontroluje, alkohol nakoupíte pouze v síti specializovaných prodejen s názvem Vínbúðin.
V Maďarsku se neťuká. Cinkot krýglů uslyšíte jen vzácně, a to spíše mezi mladší generací. Do roku 1998 to zde bylo dokonce trestné. Proč? V 19. století Rakušané rozdrtili povstání Maďarů a poté oslavovali veselými přípitky, což národ se silným národním cítěním nenesl dobře. I když je maďarský lid znám spíše jako vyznavač vína, výrobou piva se zabýval ještě dříve než lahodného moku z vinných hroznů.
Čína se sice nemůže chlubit velkým množstvím vypitých piv, zato kraluje v oblasti jeho produkce. Za rok 2022 toto množství činilo neuvěřitelných 35,7 miliardy litrů piva. Číňané obecně preferují spíše slabší a sladší piva. Čepované pivo zde není zcela běžné a levnější druhy jsou v restauracích podávány při pokojové teplotě. Ačkoli v poslední době obliba piva mezi Číňany klesá (přecházejí na víno a spirit), stále zůstává důležitou součástí čínské kultury.
Přesto, že je v Japonsku za národní alkohol považováno saké, místní obyvatelé tíhnou spíše k pivu. Na vině je vysoký obsah sacharidů obsažený právě v rýžovém víně, který v bezedných konzumentech zanechává nezapomenutelnou kocovinu. První pivo do Japonska dovezli na počátku novověku nizozemští obchodníci a začali ho tu i vařit. Původní japonské pivovary byly založeny v 19. století a fungují zde dodnes. Japonská piva jsou lehká a osvěžující.
Dej Bůh štěstí!
Pivo milují nejen obyčejní lidé. 🍺 Pivo je a bylo inspirací mnoha umělců, vědců i politiků. Kteří to jsou?
Chcete o pivu vědět co nejvíce? 🍺 Buďte chytřejší s naším pivním slovníkem. Vybrali jsme pro vás ty nejdůležitější a nejpoužívanější pojmy.
První etikety popisující obsah nádoby se objevily již ve starověkém Egyptě. 🍺 Ty, které známe dnes, se objevily až v 18. století. Co byste ještě chtěli vědět?